pp.František: Amoris laetitia (Radosť lásky)

06.05.2018

Posynodálna Apoštolská exhortácia Svätého Otca Františka Amoris laetitia: "Radosť lásky - O láske v rodine" bola napísaná len pár týždňov po skončení biskupskej synody o rodine. Verejnosti bol tento dokument predstavený dvoma kardinálmi a jedným manželským párom.

Pápež František v tomto 264 stranovom dokumente zhŕňa výsledky synody o rodine. Obsahovo je rozdelený do deviatich celkov:

1. Vo svetle slova;
  2. Situácie a výzvy pre rodiny;
  3. Pohľad obrátený na Ježiša: povolanie rodiny;
  4. Láska v manželstve;
  5. Láska, ktorá sa stáva plodnou;
  6. Niektoré pastorálne perspektívy;
  7. Posilniť výchovu detí;
  8. Sprevádzať, rozlišovať a integrovať krehkosť;
  9. Manželská a rodinná spiritualita.

Najvyššia hlava Cirkvi sa vo svojej exhortácii Amoris laetitia zaoberá súčasným stavom rodiny a jej budúcnosti. Všíma si bohatstvo, krásu a lásku, ktoré ponúka manželstvo spájajúce dvoch ľudí. Nevyhýba sa ani kontroverzným a často diskutovaným témam. Láska a milosrdenstvo. To je Amoris laetitia.

"Radosť z lásky, ktorá sa prežíva v rodinách je tiež radosťou Cirkvi. Ako naznačili synodálni otcovia, napriek početným znakom manželskej krízy, túžba po rodine zostáva živá, osobitne medzi mladými, a motivuje Cirkev."(Pápež František).