Kardinál Pell kritizuje nemeckú synodu ako samovražednú a varuje pred vážnymi herézami

18.10.2022

"Niektorí veriaci nemeckí katolíci už hovoria nie o synodálnej ceste, ale o samovražednej ceste."

Austrálsky kardinál George Pell v stredajšom článku v National Catholic Register odsúdil nemeckú synodálnu cestu a povedal, že sa začala katastrofálne a umožňuje vážne herézy.
Kardinál Pell sa zamýšľa nad konštitúciou Druhého vatikánskeho koncilu Gaudium et spes a tvrdí, že synodálna cesta v Nemecku nesprávne interpretuje výzvu dokumentu "rozlišovať znamenia čias".

"Angažovanosť v modernosti je začiatok, ale znamenia sú často zlé, nie sú dôkazom Božej prozreteľnosti," napísal kardinál.

"Synodálny proces sa v Nemecku začal katastrofálne a veci sa ešte zhoršia, ak čoskoro nebudeme mať účinné pápežské korekcie napríklad v otázkach kresťanskej sexuálnej morálky, kňazstve žien a podobne," dodal kardinál s odkazom na skutočnosť, že počas štvrtého zhromaždenia synody väčšina nemeckých biskupov hlasovala za dokumenty, ktorých cieľom je zmeniť učenie Cirkvi o homosexualite a svätení žien.

Kardinál Pell ďalej napísal: "Dovoliť, aby vážne herézy nerušene pokračovali, podkopáva a poškodzuje jednotu jedinej, pravej Cirkvi, a nie je to v súlade s výzvou Gaudium et spes k angažovanosti v modernom svete vo svetle evanjelia, ale je s touto konštitúciou v rozpore."

"Každá synoda musí byť katolíckou synodou, viazanou apoštolskou Tradíciou, tak ako sú ňou viazané koncily," zdôraznil a dodal, že "nemôže existovať pluralizmus dôležitého učenia viery a morálky. Naša jednota nie je ako jednota voľnej anglikánskej federácie alebo jednota mnohých národných pravoslávnych cirkví."

"Niektorí veriaci nemeckí katolíci už hovoria nie o synodálnej, ale o samovražednej ceste. Musíme pracovať a modliť sa, aby sa mýlili, aby k takejto katastrofe nedošlo nikde v Cirkvi v našou súčasnom svete."

V spomínanom článku sa kardinál Pell prejavil dosť kriticky aj voči Synode o synodalite v širšom zmysle, pričom sa osobitne pozastavil nad frekvenciou synod a nad tým, kto sa na nich môže zúčastňovať.

Kardinál vysvetlil, že tak ako sa ekumenické koncily nekonali príliš často, ani "synody by nemali byť príliš časté, nemali by sa stať konkurentom modlitby, Bohoslužby a služby".

"V katolíckych dejinách nenachádzame precedensy aktívnej účasti bývalých katolíkov a nekatolíkov v takýchto orgánoch," napísal kardinál Pell s odkazom na prípravné dokumenty Synody o synodalite, v ktorých sa uvádza, že v synodálnom procese by sa mali zohľadňovať aj názory bývalých katolíkov a nekatolíkov.

"Na Druhom vatikánskom koncile mohli hlasovať iba konciloví otcovia, takmer výlučne biskupi, a pozorovatelia boli všetci kresťania," dodal kardinál.

Pápež sv. Pavol VI. rešpektoval autoritu a nezávislosť koncilových otcov, zasahoval len zriedkavo, keď prácne vytvárali dokumenty, dosahovali konsenzus, pričom plne rešpektovali Magistérium a Tradíciu."

Kardinál síce pochválil pápeža Pavla VI. i koncilových otcov, ale zároveň priznal, že Cirkev je od Druhého vatikánskeho koncilu v kríze: "Napriek všetkej tejto starostlivosti a usilovnosti ale do veľkej miery aj z dôvodov vonkajšej kontroly Cirkvi, pokoncilový príbeh nemal nejaký slávny úspech."