RTVS pripomenie päťdesiate výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi

Bratislava 6. júna (TK KBS)

Pri príležitosti 50. výročia obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu RTVS odvysiela dokumentárny film s názvom "Vzkriesenie" v predvečer výročia - v utorok 12. júna 2018 o 21:00 hod. na Dvojke Slovenskej televízie.

Dokumentárny film v dĺžke 58 minút hovorí o pohnutých osudoch Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku od skončenia II. svetovej vojny, keď sa začala sa agresívna kampaň proti občanom gréckokatolíckeho náboženstva s cieľom násilného pripojenia týchto s Rímom zjednotených východných katolíkov k pravosláviu. K urýchlenému spusteniu tzv. Akcie P - pravoslavizácii - výrazne prispela návšteva Ruskej pravoslávnej cirkvi v Československu na čele s metropolitom Nikolajom vo februári 1950. 28. apríla 1950

Krajský výbor Komunistickej strany Slovenska zinscenoval tzv. Veľký sobor Gréckokatolíckej cirkvi v hoteli Čierny Orol v Prešove, kde bola nezákonne zrušená Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Všetky jej práva, majetok a zariadenia prevzala Pravoslávna cirkev v Československu. Gréckokatolícka cirkev bola rehabilitovaná a obnovená nariadením Vlády ČSSR č. 70 z 13. júna 1968.

V dokumentárnom filme sú použité unikátne dobové filmové archívy. Zaznejú v ňom viaceré svedectvá prenasledovaných v historickom kontexte a v kontexte symboliky liturgického slávenia veľkonočných sviatkov byzantského obradu. Účinkujú: Mons. Ján Babjak, Mons. Milan Chautur, Mons. Peter Rusnák, Mons. Ján Hirka, Mons. Milan Lach, Michal Vasiľ, Jozef Mašlej, Daniel Škoviera, Juraj Voroňák, František Dancák, Mária Kocianová, p. Murínová, Peter Šturák, Michal Hospodár a iní.

TK KBS informovala Bernardeta Tokárová