Zachránia iniciatívy zdola Cirkev v Európe? Poľská mužská ružencová skupina, ktorá vzala svet útokom

Varšava 19. januára 2023 (HSP/Remixnews/Foto:Screenshot Twitter)

Náboženské iniciatívy zdola by mohli zachrániť Cirkev v Európe, píše chorvátsky novinár žijúci v Poľsku
Na snímke 8000 mužov sa modlí a spieva v poľskej bazilike
Fotografie a video, na ktorých sa 8 000 mužov modlí ruženec a spieva pieseň na počesť Presvätej Bohorodičky v poľskom kostole, sa rozšírili do celého sveta. Zábery pochádzajú z celonárodného stretnutia katolíckej skupiny mužov Bojovníci Márie, ktoré sa konalo v Bazilike svätého Vincenta de Paul v poľskom meste Bydgoszcz.

Katolícky influencer Sachin Jose, ktorý má na Twitteri takmer 100 000 sledovateľov, zverejnil fotografie a videá, pričom jeden z titulkov znel: "Vydržte: "Hovorí sa, že katolícka viera v Európe umiera."
Máriini bojovníci, ako aj ďalšie spoločenstvá mužských ružencových kruhov, sa stávajú dôležitým svedectvom inšpirujúcim všetkých veriacich katolíkov na celom svete.

V časoch, keď sú verejné svedectvá viery čoraz zriedkavejšie, je ochota týchto mužov ukázať svoju láskyplnú vieru a spôsob modlitby, ktorý značná časť "súčasných" katolíkov považuje za "anachronický", povzbudivá a inšpirujúca.
Zdá sa tiež, že na to reaguje a prijíma to čoraz viac veriacich, z ktorých mnohí potrebujú odvážnu a spoločnú formu svedectva pred Bohom.

Vo viacerých mestách v Chorvátsku sa už dlhší čas organizujú aj mužské ružencové skupiny. Podobne ako v Poľsku za touto iniciatívou stojí niekoľko modlitebných spoločenstiev a chorvátske modlitebné skupiny sa inšpirovali iniciatívou z Poľska.

Podobne ako v Poľsku bola iniciatíva napadnutá ľavicovo-liberálnymi médiami, ktoré ochotne ukazovali celebrity, ktoré si robili z modliacich sa posmech. Jeden herec zverejnil na sociálnych sieťach fotografiu, na ktorej sa spolu s priateľmi modlí za chutný guláš. O pár dní neskôr sa objavil v jednom z najsledovanejších programov verejnoprávnej televízie a bol vykreslený ako hrdina za slobodu slova.

V Chorvátsku prebieha kampaň proti modlitebným skupinám mužov s ružencom. Ľavicové médiá zamestnávajú liberálnych teológov, aby túto iniciatívu kritizovali. Je to podobná situácia ako v Poľsku, kde na zakladateľa Bojovníkov za Máriu útočili náboženskí predstavitelia.

Napriek týmto predvídateľným reakciám je jedno isté: Duchovná jednota poľských a chorvátskych veriacich je niečo výnimočné.
Je to organický proces, ktorý prebieha mimo inštitúcií a má svoj zdroj v sensus fidei (zmysel pre vieru), na ktorom sú založené cirkvi v tejto časti Európy.
Tento sensus fidei by vlastne mohol byť tým, čo zachráni Cirkev v Európe.